Dafo

Nasıl Uyguluyoruz?

Doktorun reçetede kullanabileceğini düşündüğü protez modeline göre;


1- Alçı ölçü alıyoruz, Modelajlayıp döküm yapıyoruz.
2- Hastaya provada protezi takıp denettiriyoruz.
3- Deneme Sonucunda Gerekli Ayarları yapıp teslim ediliyoruz.


Dafo;

Özel termoplastik materyallerle farklı ölçü alma metodları uygulanarak hazırlanan, ayağın, ayak bileğinin ve hatta bazı durumlarda diz ekleminin biyomekanik yönden hareketlerine yardımcı olması için tasarlanmış cihazlara denir. Dafo uygulama prensibinin temelini, olmaması gereken hareketi kısıtlamak, dinamik olarak eklem hareketlerini asiste etmek veya her ikisininde aynı anda uygulanması oluşturur.

DAFO, dizayn ve konsepti ile diğer konvansiyonel ortezlerden oldukça farklıdır. DAFO, esnek tasarımı ve etkili destek-uyarıcı yüzeyleri ile ayak anatomik kıvrımlarına uyum sağlar. Uygulandığı bölgeyi saran esnek yapısı ile çok iyi stabilizasyon ve aynı zamanda konfor yaratır.

Esneklik, DAFO konseptinin temel komponentidir. Esnekliğin sağladığı küçük hareketler, oldukça ekstrem hareketlerin veya nöromuskular sebepli hareket kısıtlıklarının ortaya çıkmasında önleyici rol oynar. Ortez tarafından kontrollü gerçekleşen hareketler, daha normal yer-zemin algısı (proprioception) sağladığı gibi denge ve postur kontrolunü sağlamada daha güvenli ve yardımcı geri bildirim ediniminde etkili olur.

Güven Ortopedi
Güven Ortopedi
Güven Ortopedi
Güven Ortopedi